top of page

HISTORIA

Historia Majątku

Początki dziejów Gródka łączą się z istnieniem osady obronnej usytuowanej przy przeprawie przez Wdę na trakcie z Bydgoszczy do Gdańska. W XIV w. krzyżacy wznieśli tu zamek zwany Haus Drecz, Dritschin, Setze. 

Od 1834 do 1945 r. majątek był nieprzerwanie w rękach niemieckich. W 1946 r. dobra należące do majątku Gródek przejął Skarb Państwa i wkrótce zostały one włączone do PGR w Jastrzębiu. Po 1989 r. dawny folwark w Gródku, wydzielony z PGR, stanowił samodzielny Zakład Rolny, a od 1993 r. jest własnością prywatną.

plan Zamku w Grodku.jpg
untitled (17 of 17).jpg

Ruiny Zamku

Murowany zamek został zbudowany przez Krzyżaków po podboju Pomorza Gdańskiego w 1309 roku. W czasie wojny 13-letniej zamek kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk. Jan Kościelecki zdobył go w 1460 roku, stąd prowadził dalsze walki z Krzyżakami. W zamian za zwycięstwo Król Kazimierz Jagiellończyk darował go kasztelanowi.  

W kolejnych latach wojny zamek został niemal całkowicie zniszczony.

Historia Dworu

Zabytkowy dwór został zbudowany między 1756 a 1765 r. przez ówczesnych właścicieli dóbr- Michała i Teresę Sozańskich. Wzniesiono go na miejscu starszego budynku, po którym najpewniej pozostały fundamenty i sklepione piwnice. Dwór w Gródku zachował swoją zasadniczą bryłę. Natomiast pierwotny układ wnętrz został gruntownie przekształcony.

15_big.jpg
untitled (28 of 29).jpg

Dwór Venedów to jedyny w Borach Tucholskich dworek szlachecki o konstrukcji drewniano-murowanej z II połowy XVIII w. Łączy on w sobie elementy typowe dla architektury Mazowsza i Małopolski - drewniana konstrukcja zrębowa parteru, jak i elementy charakterystyczne dla Pomorza – konstrukcja szkieletowa facjatek piętra. Cały zespół dworsko-parkowy składający się z dworu, parku, owczarni i kuźni został wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku.
Dwór w Gródku jest jednym z najstarszych wśród zachowanych do dzisiaj drewnianych dworów w Polsce i jako taki stanowi jeden z najciekawszych obiektów w naszym regionie.

Dziś

Dwór  wraz z przyległymi budynkami folwarcznymi został własnością Jana i Katarzyny Powierskich w 2015 roku. Od tego czasu rozpoczął się remont dworu i  jednocześnie  porządkowanie terenu ponad 6 hektarowego przyległego majątku, który od  czasów PRL-u  ulegał  stopniowej i prawie nieuchronnej degradacji. Szczęśliwie, remont dworu  zakończył się w 2020 roku, ale prace wokół budynku będę z pewnością trwały jeszcze wiele lat.  Dziś do dyspozycji gości udostępniony jest piękny zabytek, w który zostało włożone serce właścicieli, jak i malowniczy teren zachęcający do spędzania czasu relaksu z powiewem średniowiecznej  historii  w tle.

untitled (9 of 29).jpg
bottom of page